.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Mafiánske zoznamy sú k dispozícii na internete - skontrolujte, či v nich nie ste

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasov, priemer 3.00 z 5)
Share

Ak chcete kľudne spávať, radšej si skontrolujte, či vás niekto nepovažuje za mafiána:
Ani krízové zasadnutia slovenskej vlády si nezaslúžili toľkú pozornosť ako spomínané mafiánske zoznamy. Každý si už akosi zvykol, že čas od času nás vláda straší svojou nestabilitou a neustále upriamuje našu pozornosť na seba. Len aby sme veľmi nehovorili o vládnych zákonoch, korupcii. Prečo sa teda objavili na verejnosti zoznamy mafiánov ?

Riaditeľ SIS generál Pitner pre médiá vyhlásil, že „ SIS takéto zoznamy nevedie“. Ak by to aj bola pravda, stále to neznamená, že zoznamy mafiánov sú podvrhom. Mafiánske zoznamy môžu byť stále výstupom iných silových rezortov. Od polície až po vojenskú rozviedku..

Denníka SME priniesol dňa 17.6.2005 správu o tom, že mafiánske zoznamy unikli na verejnosť z Okresného obvodného riaditeľstva v Bratislave, ktoré ich malo vypracovať v máji po rozkaze prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka "ísť mafii po krku".

Ľudia, ktorí sa na nich našli ich potom posunuli do televízie Markíza a poslancovi SDKÚ Romanovi Vavríkovi. Ten dokonca vyhlásil, že keď sa sám ako člen brannobezpečnostného výboru NRSR zaujímal o Zoznamy záujmových osôb Polície , nebolo mu umožnené do nich nahliadnuť. Preto ho prekvapilo, keď sa dostali novinárom.

Ľudia, ktorí zverejnili „ zoznamy mafiánov “ chceli poukázať na nízku úroveň zabezpečenia v silových rezortoch a tak odviesť pozornosť od svojich mien, prípadne spochybniť zoznamy, vzhľadom k ich zverejneniu.

V médiách sa však objavili okrem vážnych tvrdení o nízkej bezpečnosti informácií aj informácie, že sa obchoduje s informáciami, ktoré má k dispozícii Polícia a teda i s mafiánskymi zoznamami. To zo Slovenska robí poriadnu banánovú republiku.

V zoznamoch sa ocitol napríklad podnikateľ Marián Kočner, či syn predsedu predstavenstva spoločnosti Orange Ladislava Reháka Martin. Podľa Ladislava Reháka mafiánske zoznamy obsahujú aj jeho syna preto, že bývajú na tej istej ulici ako Piťo, šéf jednej zo skupín podsvetia.

Zoznamy mafiánov su rozdelené na viac častí. Menný zoznam prevažne podnikateľov obsahuje okrem ich rodných čísel a adries napríklad aj evidenčné čísla áut, ktoré používajú. Minister vnútra Vladimír Palko na tlačovej besede vo štvrtok povedal, že polícia podobné zoznamy nevytvára a preto nejde o žiadny únik informácií ani o trestný čin. Ak takéto zoznamy vznikli z iniciatívy niektorého z policajtov, je to jeho osobná záležitosť, dodal Palko.

Poslanec za SDKÚ Roman Vavrík je presvedčený, že každá krajina podobné zoznamy (zoznamy záujmových osôb) vytvára, neverí tak tvrdeniu ministra vnútra a ďalej ku kauze mafiánske zoznamy dodáva: „ Jednotliví policajti, ktorí mali k dispozícii v rámci svojej služby takúto dokumentáciu, tak ju presunuli niektorým ďalším osobám, dá sa s vysokou pravdepodobnosť predpokladať, že za úplatu.“

Predseda výboru Róbert Kaliňák sa ku kauze mafiánske zoznamy vyjadril nasledovne: “ Ich samotnú existenciu považujem za štandardnú prácu polície v krajinách, kde si polícia robí svoju prácu. Za chybu považujem, že sa tie zoznamy dostali na verejnosť ”.

Ladislav Polka so spomenutého výboru NRSR si myslí, že mafiánske zoznamy vysvetľovať by mala Polícia: „ Vysvetľovať bude musieť príslušný zodpovedný dôstojník PZ, ktorý za takéto zoznamy zodpovedal. Na výbore sme žiadali spresniť, aké sú to zoznamy, kto je v tých zoznamoch. Keď sa teraz objavili informácie, že sa zo zoznamov niečo stratilo, považujem to za najhrubšie porušenie elementárnych povinností príslušníkov PZ

Hovorca SIS Vladimír Šimko ku kauze mafiánske zoznamy : „ Keďže podľa medializovaných informácií má ísť údajne o materiál MV SR, SIS sa k tomu nebude vyjadrovať .“

Hovorca Prezídia PZ SR Vladimír Gemela ku kauze mafiánske zoznamy : „ Prezident PZ SR dal informácie o takomto údajnom písomnom materiáli preveriť odboru kontroly Prezídia PZ. Úrad boja proti organizovanej kriminalite žiaden takýto zoznam nevypracováva a na plnenie svojich úloh používa iné metódy a prostriedky .“

 

Záver: Ak chcem prísť k podstate veci, musíme sa pýtať „prečo“.

Prečo sa to stalo a čo sa vlastne stalo?

Ak sú mafiánske zoznamy pravé

Predpokladajme, že mafiánske zoznamy sú pravé. Von sa mohli dostať prostredníctvom zamestnancov, ktorí ich mohli predať, alebo ich vyniseli von na príkaz s nejakým úmyslom. Ak ich predali, alebo vyniesli len tak, musíme konštatovať, že rezortu (pravdepodobne vnútra) sa nedarí vyberať správnych zamestnancov na potrebné pozície. Ak si pozrieme zoznam voľných miest, ktoré sa bez úspechu snaží vedenie MV SR zabezpečiť pre rezort vnútra, pochopíme. Ponúkajú nízky plat, odborníkov tam nedostanú. Ak niekoho prijmú, po čase sa mu plat máli a chce si privyrobiť. Záver: mali by zvýšiť platy a lepšie vyberať pracovníkov.

Ak by sme vychádzali z toho, že ľudia, ktorí sa starajú o našu bezpečnosť sú veľmi inteligentní a pracujú v rezorte preto, že ich to baví bez ohľadu na plat, napadne ma už len to, že týmto spôsobom chceli povedať mafiánom, na zoznamoch: „Pozor, vieme o vás. Začnite sekať dobrotu..“.

Ak nie sú mafiánske zoznamy pravé

Ak nie sú zoznamy mafiánov pravé, kto mohol mať záujem na ich šírení? Možno sa niekto nahneval na svojich susedov, alebo na skutočných mafiánov a mal už po krk bezmocnosti našej Polície a hlavne nečinnosti. A tak chcel zverejniť zoznam aby si na ľudí zo zoznamu dal každý pozor.

Alebo to urobila konkurenčná mafiánska skupina, ktorá chcela prstom ukázať na svoju konkurenciu. Čo je však asi málo pravdepodobné.

 

A možno sa len niekto chcel pobaviť... a zamotať hlavu celému Slovensku.

 

Za najpravdepodobnejšie však považujem prvú verziu – máme nezaplatených úradníkov, resp. plátame miesta ako sa len dá a potom to takto vyzerá. Zdá sa, že by sa naši mocní mali zamyslieť nad rozpočtom na budúci rok.

Ďalšia chyba môže byť omnoho závažnejšia.

Posledná úprava Streda, 03 Február 2010 08:24  

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Najnovšie komentáre

Prihlásenie